Památky

Památky

Organizace UNESCO (organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu) se zabývá především činností v pěti hlavních oborech, a to: přírodní vědy, vzdělání, sociální a humanitní vědy, kultura, komunikace a informace. 


Vznik organizace podnítila druhá světová válka; jejím cílem bylo především usilovat o udržení meziárodního míru, a to právě rozvíjením spolupráce mezi jednotlivými státy.
Projekty, které jsou podporované organizací UNESCO především zahrnují šíření gramotnosti, regionální a kulturní historické projekty či programy mezinárodní vědní spolupráce. Organizace UNESCO je proslulá především zapisováním kulturních a přírodních památek po celém světě na seznam tzv. kulturního a přírodního dědictví. Nejedná se vždy o hmotné dědictví (například historická centra, zámky, hrady a podobně), ale často jsou na seznam UNESCO zařazovány také různé obyčeje a zvyky, které přetrvaly na určitém území a mají určitou kulturní hodnotu (mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví lidstva).

Na území České republiky se nachází velké množství památek zapsaných na seznam UNESCO. Do hmotného dědictví se řadí historické centrum Prahy, Českého Krumlova, Telče a Kutné Hory, poutní kostel Jana Nepomuckého, Lednicko-valtický areál, vila Tugendhat, vesnická památková rezervace v Holašovicích, zámek v Kroměříži, zámek v Litomyšli, třebíčská židovská čtvrť, bazilika svatého Prokopa a sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci.

Do nehmotného dědictví pak patří Verbuňk, masopustní průvody s maskami na Hlinecku, sokolnictví a Jízda králů. Verbuňk představuje mužský lidový tanec ze Slovácka a sahá daleko do historie. Podle historických pramenů se tímto tancem loučili muži před odchodem na vojnu, čímž se snažili zapůsobit na dívky (poukazovali na svou způsobilost zúčastnit se náročné vojenské služby). Jízda králů je lidový obyčej, který se v České republice dodržuje už jen na Slovácku a na Hané.