Geologie

Geologie

Geologie je přírodní věda, která se zpravidla zahrnuje do širší skupiny geověd (například geochemie, mineralogie, geofyzika a další). Je to vlastně věda o Zemi, která se zabývá jejím vznikem, vývojem, stavbou a látkovým složením. Termín geologie použil poprvé Jean-André Deluc v roce 1778 a až teprve o rok později byl tento termín přímo přiřazen k této vědní disciplíně.

Samotná geologie se dělí na menší podčásti (dynamická, strukturní, aplikovaná, historická, sedimentární, regionální či ložisková).

Geologie dynamická se zabývá dynamickými pochody na naší planetě. Tyto pochody můžou být vnitřní (vedou k pohybu litosférických desek a následnému zemětřesení či vulkanismu) a vnější (ty jsou spojeny s větrem, vodou a ledovci a jejich činnostmi na povrchu země).

Geologie strukturní, jak už napovídá název, se zaměřuje na geologické struktury, jakými jsou různé vrásy a zlomy země.

Aplikovaná geologie je jednou z nejdůležitějších disciplín geologie, využívá totiž poznatků z jiných geologických a technických oborů, aby je dále využila při řešení různých úkolů v praxi – například v zemědělství, průmyslu či inženýrství.

Co se týká geologie historické, ta se snaží přiblížit historii Země a pochopit procesy, které se od samotného vzniku země udály. Zaměřuje se na různé geologické procesy, které nějakým způsobem mění zemský povrch.

Sedimentární geologie se zabývá studiem sedimentárních hornin a jejich struktury (sedimentární horniny vznikají přemístěním, usazením a následným zpevněním zvětralých úlomků).

Geologie regionální využívá komplexního studia zemské kůry k jejímu členění do určitých územních jednotek. Podává v podstatě komplexně vývoj určité oblasti pomocí map či textových dokumentů.

Ložisková geologie studuje rudy, nerudy a kaustobiolity. Existuje i geologie všeobecná, která zkoumá geodynamické procesy a jevy, které probíhají v zemském tělese.