Brno město uprostřed Evropy

Brno město uprostřed Evropy

Brno je počtem obyvatel i rozlohou druhé největší město České republiky. Leží na soutoku řek Svitavy a Svratky a jeho počet obyvatel činí přibližně 400 tisíc.

Toto druhé největší město je sídlem soudní moci (Ústavního soudu, Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu a Nejvyššího státního zastupitelství), a také dalších orgánů s celostátní působností, např. Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Za předchůdce Brna je považováno hradiště Staré Zámky u Líšně a první doložené slovanské osídlení se datuje do 5. - 7. století. Město patří mezi významná kulturní centra řadou divadel, muzeí a dalších kulturních institucí. Každoročně se zde konají významné festivaly a město láká také botanickými zahradami, nepřeberným množstvím parků, zoologickou zahradou nebo také hvězdárnou a planetáriem.

I přes svůj městský charakter si Brno zachovává tradiční moravskou lidovou kulturu včetně lidových slavností, kde nechybí moravské kroje, lidové tance, moravská dechová hudba a moravská vína. Město má velice bohatou historii a právě díky tomu je možné tam najít stovky kulturních památek, včetně osmi národních kulturních památek a dokonce jedné památky zapsané na seznamu Světového dědictví UNESCO (Vila Tugendhat).

Někdy je město označováno jako kolébka moderní architektury, a to především díky významnému architektovi Bohuslavu Fuchsovi. Právě díky atraktivitě města a jeho okolí zaznamenává turismus v Brně od 90. let 20. století velký rozmach. Na severovýchodě území leží chráněná krajinná oblast Moravský kras a na jihu se rozprostírají vinice s vinnými sklípky. S městem je také spjato mnoho významných domácích i celosvětových osobností, například fyzik Ernst Mach, logik Kurt Gödel, spisovatel Milan Kundera, prezident T. G. Masaryk či genetik Gregor Mendel.

Brno jistě patří mezi místa, které stojí za to navštívit, ať už kvůli kulturním památkám, tradicím či atraktivnímu prostředí.